Organisation

Berns är ett av Stockholms äldsta etablissemang med ett av stadens mest prestigefulla hotell. Salongerna har fungerat som stockholmarnas eget vardagsrum ända sedan portarna öppnades 1863. Då var det Robert Berns som drev stället som sedan togs över av hans son, Hugo Berns.

Idag ägs Berns av Stureplansgruppen och drivs av vd Nanna Waktel.

Anställda på Berns mejlas genom att skriva: fornamn.efternamn@berns.se

Kontakta Berns
BERNS

Tel: 08 566 322 00
Email: info@berns.se
Berzelii Park
SE-103 27, Stockholm

Email: För hotellrumsbokningar, vänligen maila reservations@berns.se

Email: För event- och konferensförfrågan, vänligen maila sales@berns.se

SALES MANAGER

Annika Frisch
Email: annika.frisch@berns.se

HEAD OF SALES EVENT

Maria Wikström
Email:maria.wikstrom@berns.se 

Strategigrupp
VD

Nanna Waktel
Email: nanna.waktel@berns.se

VICE VD OCH KÄLLARMÄSTARE

Johan Lindqvist
Email: johan.lindqvist@berns.se

EKONOMICHEF

Martin Edling
Email: martin.edling@berns.se

HR- OCH UTVECKLINGSCHEF

Johanna Lindholm Eriksson
Email: johanna.lindholm.eriksson@berns.se

Ledningsgrupp
HOTELLCHEF

Anna Bengtsson
Email: anna.bengtsson@berns.se

EVENTCHEF

Sofia Högdal
Email: sofia.hogdal@berns.se

KÄLLARMÄSTARE BERNS ASIATISKA OCH BERNS BISTRO & BAR

Johan H Lindqvist
Email: Johan.Lindqvist@berns.se

RESTAURANGCHEF BERNS BISTRO & BAR

Niclas Ohlsson
Email: niclas.ohlsson@berns.se

RESTAURANGCHEF BERNS ASIATISKA

Figge Ania
Email: figge.ania@berns.se

BARCHEF

Marcus Magnusson
Email: Marcus.Magnusson@berns.se

KÖKSCHEF BERNS

Peter Markl
Email: peter.markl@berns.se

Marknadsavdelning
ACTING DIRECTOR OF SALES AND MARKETING

Sofia Högdal
Email: sofia.hogdal@berns.se

PR
Email: marknad@berns.se

GRAFISK DESIGN OCH TRYCKSAKER

Håkan Ullberg
Email: hakan.ullberg@berns.se

DIGITALA OCH SOCIALA MEDIER

Emelie Sandahl
Email: emelie.sandahl@berns.se


Anställda


Lediga tjänster

BERNS ASIATISKA SÖKER SERVERINGSPERSONAL

Vi söker dig som är glad, positiv och gillar att ge bästa service.

Läs mer


Berns Bistro & Bar söker kockar

Vi söker en varmkökskock och en kallkökskock med start omgående!

Läs mer


BERNS EVENT SÖKER SERVERINGSPERSONAL

Du som söker är glad, positiv och gillar att ge bästa service till dina gäster/kunder.

Läs mer


BERNS HOTEL SÖKER RECEPTIONIST

Du som söker ska vara en person som sätter personlig service högst upp på egenskapslistan, vara van att ta egna initiativ och arbeta självständigt under eget ansvar.

Läs mer


BERNS SÖKER EN STJÄRNA – HOVMÄSTARE TILL EVENTAVDELNINGEN

Du som söker bör därför brinna för service, är glad, positiv och noggrann.

Läs mer